1 września - Dzień Wiedzy

2015-09-01

Po upalnym, rozgrzanym promieniami słońca sierpniu do Duksztańskiej Szkoły Podstawowej zawitał 1 września, wprowadzając w mury szkoły gromadkę roześmianych i szczęśliwych dzieci. Podniosły nastrój nie ominął nikogo. Rodziców, prowadzących swe pociechy na uroczysty apel z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Uczniów, spragnionych nowych wrażeń, spotkań z przyjaciółmi i chętnych do zdobywania horyzontów wiedzy.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym pierwszym dzwonkiem i po chwili pierwszacy wprowadzili do sali przejętych powagą chwili dziesiątaków. Po wysłuchaniu hymnu państwowego dyrektor szkoły Česlava Bartoševič przeczytała życzenia Mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Marii Rekst z okazji Dnia Wiedzy. Następnie słowo zabrała nauczycielka języka litewskiego Liudgarda Adėle Čepienė, która podsumowała pracę ubiegłego roku. Cieszyła się, że uczniowie chętnie uczą się języka litewskiego oraz są laureatami wielu konkursów i olimpiad z języka litewskiego. O osiągnięciach w dziedzinie matematyki mówiła Leokadia Mokžecka. Nauczycielka klas początkowych Genoefa Šocik pozdrowiła pierwszaków i wręczyła im paszporty Uczniów Republiki Litewskiej, a starosta  Gminy Duksztańskiej Vaclava Baniukievič własnoręcznie przekazała plecaki, sprezentowane przez „Macierz Szkolną“. Uczniów i nauczycieli pozdrowili również goście- Radny Samorządu Rejonu Wileńskiego Aleksander Stankievič oraz starszy specjalista Ruža Sulžicka, życząc wszystkim owocnej pracy.
Uczniowie zaprezentowali przygotowany program artysyczny, obdarowali gości i nauczycieli wiązankami jesiennych kwiatów. Imprezę prowadzili uczniowie klasy 10 Jovita Liminovič oraz Marek Pilecki. O 10 godz. wszyscy udali się na Mszę św. do kościoła pod wezwaniem św. Anny, którą odprawił ksiądz Henryk Naumovič.