Jak na wycieczkę to do Mejszagoły!

2015-05-26

Będąc rodowitą Mejszagolanką a pracując w Duksztach z nauczycielką klas początkowych Panią Genoefą Szocik, która z resztą też wiele ma wspólnego z Mejszagołą wpadłyśmy na pomysł, że na wycieczkę pojedziemy do Mejszagoły.
Otóż 22 maja 2015 r. zorganizowałyśmy dla uczniów klasy 2 i 4 wycieczkę do Mejszagoły. Niby Dukszty od Mejszagoły dzieli tylko 9 kilometrów ale niektórzy uczniowie byli po raz pierwszy. Komuś może wyglądać, dziwnie co tam w Mejszagole ale naprawdę jest co pokazać dla uczniów. Zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca, które przykuwają uwagę turystów.
Najpierw dzieci odwiedziły Muzeum Księży Wileńszczyzny zwany jeszcze „Pałacykiem Księdza Prałata Józefa Obrembskiego“, gdzie podziwiały skromny domek Wielkiego Patriarchy Wileńszczyzny. W klimat wprowadziła nas pani dyrektor muzeum Józefa Markiewicz. Gorąco dziękujemy dla Pani Józefy za przybliżenie uczniom życiorys i całe życie Księdza Prałata. Nawet dzieciaki mogły dotknąć eksponatów gdzie w innych muzeach jest niemożliwie.
Potem udaliśmy się na grób Księdza Prałata gdzie w ciszy i wspólnej modlitwie oddaliśmy hołd. Potem dzieci z zaciekawieniem obejrzały kościół. I tu mieliśmy ciepłe spotkanie z proboszczem księdzem Jozefem Aszkiełowiczem. Wpajając uczniom wychowania patriotycznego i obywatelskiego byłoby nie fer gdyby nie odwiedzilibyśmy grobów żołnieży AK na miejscowym cmentarzu. Tam też zapaliliśmy znicze.
No i oczywiście przyszedł czas na relaks. Panoramę Mejszagoły podziwialiśmy na górze Mejszagolskiej zwaną górą Królowej Bonny. U podnorza góry na łonie przyrody zjedliśmy obiad a smakował niesamowicie.
Wszyscy uczniowie byli bardzo podekscytowani i zaciekawieni tym co dzieje się w Mejszagole.
Dziękujęmy dla mamusi Adriana za pomoc z dowozem uczni. Mam nadzieję, że ta skromna a tak wielka Mejszagoła zostanie uczniom długo w pamięci.

Starszy nauczyciel muzyki Edyta Staniulioniene