Wycieczka do Kowna

2015-09-30

Wycieczka do Kowna, zorganizowana 30 września 2015 r.  przez nauczycielki Ritę Gvazdaitytė, Lucję Jatkevič, Irenę Żygis to kolejny etap projektu „Śladami religii na Litwie”oraz okazja kształcić się podróżując.

Położone u zbiegu rzek Wilii i Niemna prawdziwie litewskie miasto Kowno  różni się od wielonarodowego Wilna i  proponuje wiele atrakcji. Oprócz starówki Kowna, położonej dookoła pięknego białego ratusza nieopodal Niemna,  Alei Wolności warto też zwiedzić inne rzeczy.

Interesującym zjawiskiem jest Morze Kowieńskie  (Kauno Marios), sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 63.5 km kw.  Właśnie od zbudowanej  tu elektrowni wodnej rozpoczęła się wycieczka, gdzie uczniowie zdobyli potrzebną wiedzę o pracy elektrowni. Za taflą wód morza na wzgórzu widoczny jest kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i klasztor Kamedułów w Pożajściu (Pažaislis), które były następnym punktem programu wycieczki. Kościół jest niepowtarzalnym zjawiskiem baroku - pokryty piaskowcem zewnątrz, wewnątrz zaś przedstawia cudowną harmonię marmuru i fresków. Uczniowie podziwiali pięknie zaprojektowaną przestrzeń terytorium klasztoru, nowoczesną ekspozycję muzeum, wnętrze barokowego kościoła jako świątyni chrześcijańskiej. Następnie uczniowie zwiedzili meczetdom modlitewny muzułmanów i centrum kowieńskiej społeczności tatarskiej położony w Kownie przy ul. Tatarskiej 6. Z zainteresowaniem słuchali siedząc na podłodze opowiadania przewodniczki o islamie, zadawali pytania. Po powrocie ten  temat  był świetnym powodem do dyskusji. Aby zadowolić potrzebę podziwiania piękna oraz obejrzeć cykl obrazów „O stworzeniu świata” w wykonaniu M. K. Cziurlionisa, udaliśmy się do muzeum tego słynnego litewskiego malarza i kompozytora. Mogliśmy z bliska zgłębiać tajniki techniki pasteli, którą mistrzowsko operował malarz, obejrzeć ponad sto obrazów, posłuchać interpretacji tych dzieł, podziwiać geniusz artysty. Wycieczka przyniosła wiele radości i wiedzy, piękna pogoda uskrzydlała nas do do dalszych planów.