"Polacy na Litwie noszą w sercu dwie Ojczyzny"

2016-11-20

W dniach 9-12 listopada uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Kolonii Wileńskiej, Szkoły Podstawowej im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy oraz Szkoły Podstawowej w Duksztach gościli w Poznaniu. Projekt został zrealizowany przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej o/Poznań.

Ogromnym przeżyciem dla naszych dzieci i młodzieży stały się występy w pierwszej części Koncertu Niepodległościowego, które się odbyły 10 listopada. Organizatorami koncertu byli: Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, KZ NSZZ ,,Solidarność” UAM, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Wydawnictwo "Zysk i Sp”.
Koncert miał dwie edycje: najpierw młodzi artyści wystąpili dla młodzieży w auli Zespołu Szkół Handlowych, natomiast wieczorem – w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Nasi uczniowie postarali się poprzez recytację, piosenki i tańce przedstawić uczucia patriotyczne Polaków na Litwie, którzy w sercu noszą dwie Ojczyzny:  Litwę i Polskę. Płynące ze sceny słowa wierszy i piosenek zachęcały widzów do przypomnienia Wilna i Wileńszczyzny, "ziemi miłości”, gdzie z Ostrej Bramy błogosławi nasza Matka, gdzie tworzyli Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Stanisław Moniuszko, gdzie panowali polscy królowie, a ludzie przez wieki bronili tego wspaniałego kraju i "na przekór nauce zdrad, krzywdzeń i uśmierceń obdarzali się wzajem kaziukowym sercem”. Licznie zgromadzona na obu koncertach publiczność poznańska bardzo ciepło i serdecznie odebrała starania naszych uczniów. Były łzy wzruszenia, gromkie brawa, słowa podzięki i uznania dla instruktorów i ich wychowanków oraz biało-czerwone kwiaty i upominki...
Część druga koncertu poświęcona była twórczości Henryka Sienkiewicza z okazji stulecia jego śmierci. Podziwialiśmy występy aktorów Haliny Łabonarskiej i Dariusza Kowalskiego, solistów Teatru Wielkiego Michała Marca, Marka Szymańskiego i Jaromira Trafankowskiego, oraz Reprezentacyjnej Orkiestry Sił Powietrznych pod dyrekcją majora Pawła Joksa.
11 listopada wzięliśmy udział w uroczyśtościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości, organizowanych przez Wojewodę Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana. Najpierw uczestniczyliśmy we mszy św. w Farze Poznańskiej, następnie przeszliśmy w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych na Plac Wolności, gdzie odbył się ciąg dalszy uroczystości. Mieliśmy możliwość obejrzenia pokazów militarnych, pojazdów historycznych, umundurowania Wojska Wielkopolskiego z początku XX w. Na zakończenie uroczystości przywitaliśmy się z Wojewodą Wielkopolskim i zrobiliśmy zdjęcie pamiątkowe.
Resztę czasu spędziliśmy na zwiedzaniu Poznania, jednocześnie poznając tradycje świętomarcińskie. Widzieliśmy wesołe koziołki poznańskie, które bodą się codziennie o godzinie 12 na wieży Ratusza. Zostaliśmy poczęstowani "gęsiną na św. Marcina”, czyli pyszną zupą z gęsi, degustowaliśmy również słynne rogale marcińskie.
W imieniu wszystkich uczestników projektu chcę podziękować naszym Przyjaciołom z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej o/Poznań na czele z prezesem Ryszardem Liminowiczem, prezesowi Akademickiego Klubu Obywatelskiego prof. dr hab. Stanisławowi Mikołajczakowi, oraz wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia tego wspaniałego projektu. Dzięki Państwu, ludziom dbającym o spuściznę narodową na Kresach, otrzymaliśmy niezwykłą lekcję patriotyzmu, a pobyt w stolicy Wielkopolski na długo zostanie w naszej pamięci.