Wyjazd do Wilna

2017-10-27

Ostatni dzień przed jesiennymi wakacjami był dla uczniów Duksztańskiej Szkoły Podstawowej bardzo udany. 27 października już od rana z niecierpliwością czekali wszyscy na wyjazd do Wilna. Jesień mieniła się kolorami za oknem, obiecując wspaniałą przygodę.

Niezadługo staliśmy już przed katedrą, słuchając z zaciekawieniem opowiadania pani od religii Rity Gvazdaityte, doświadczonego  zawodowego przewodnika oraz innych nauczycieli. Znajdując się tu, w samym sercu Wilna, uczyliśmy się najważniejszych faktów historycznych z dziejów tego niezwykle pięknego miasta.  Nie każdy z uczniów widział z tak bliska Górę Gedymina, Pałac Władców, Dolinę Świntoroga i wiele innych ciekawych obiektów. Punktem kulminacyjnym było wspinanie się na sam szczyt dzwonnicy wileńskiej o wysokości 52 metrów.  Dla zwycięzców był to nie lada powód do dumy, bo nie było to łatwe zadanie dla wszystkich.  Następnie  spacer po wileńskiej starówce pozwolił utrwalić w pamięci takie budynki, jak Pałac Prezydencki, Uniwersytet Wileński, kościół św. Katarzyny, jak też zapoznać się z pomnikami słynnych ludzi.

Wkrótce czekał na nas przewodnik w Pałacu Radziwiłłów, gdzie obejrzeliśmy nie tylko wystawę malarstwa, ale też bogatą tymczasową ekspozycję narodowych strojów litewskich i sztukę Nowej Gwinei oraz Indonezji. Poznaliśmy historię budynku  i rodu Radziwiłłów. Była to pasjonująca lekcja historii, którą o wiele łatwiej zapamiętać właśnie w taki sposób, zwiedzając muzea Litwy.