Uroczystość z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

2017-11-14

13 listopada w Duksztańskiej Szkole Podstawowej odbyła się uroczystość z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie uświetnili obchody 11 listopada ciekawym programem artystycznym. Ideą apelu było przypomnienie bezimiennych bohaterów walki o niepodległość, a potem wolność. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej klas początkowych. Wszyscy uczestnicy apelu mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów, które towarzyszyły naszym przodkom w drodze ku wolności, np. „My, pierwsza brygada". Śpiewającym towarzyszył szkolny zespół wokalny „Mozaika“ pod kierownictwem nauczycielki muzyki Edity Staniulioniene, która też opracowała program słowno-muzyczny. Cieszy to, że w obchodach wzięły udział wszystkie  bez wyjątku dzieci. Tradycje i historia pozwalają nam czuć się Polakami i musimy to pielęgnować.

Dzień, w którym obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, w sposób szczególny skłania nas do refleksji na temat patriotyzmu. W drugiej części programu w gabinecie języka polskiego uczniowie obejrzeli film „11 listopada-Święto Niepodległości“, który przypomniał, jak wiele krwi trzeba było przelać, by Polska znów znalazła się na mapie świata. Przypomnieliśmy wydarzenia historyczne, dotyczące tego okresu. Następnie uczniowie otrzymali zadania w grupach. Powtórzyliśmy, co wiemy o symbolach narodowych, studiowaliśmy współczesną mapę tego kraju oraz z czasów rozbiorów. Poczuccie własnej tożsamości dzieci zadeklarowały rysując flagę Polski w kształcie dłoni i przypinając do stoiska o tematyce narodowościowej. Na zakończenie nauczycielka języka polskiego Irena Żygis pokazała film, którego jest współautorką. W konkursie historycznym, ogłoszonym na początku br. przez Ambasadę Polski na Litwie,,Polskie Miejsca Pamięci Narodowej na Litwie – Cmentarze Wojskowe, Groby ...“ film zajął pierwsze miejsce.

Uczniowie przygotowali również wystawę prac plastycznych. Miejmy nadzieję, że dzięki takim imprezom patriotyzm zagnieździ się i w małych serduszkach.